עבודות חשמל

 

על פי הסטטיסטיקה, כל משפחה בישראל מזמינה חשמלאי מוסמך לפחות פעם אחת על מנת לבצע עבודות חשמל בביתם. עבודות חשמל מחולקות לשניים: הפשוטות – אלו שכל חשמלאי מתחיל יותר, ומותר לו לבצע והמורכבות יותר, אלו שלא מספיק רק התעודה וההסמכה אלא ניסיון רב שנים בתחום עבודות החשמל.  על מנת לדעת אחת ולתמיד מה מותר ומה אסור בין החשמלאים השונים, קודם עלינו להבחין ולהבדיל בין כולם.

נתנאל שיפוצים סוגי חשמלאים נפוצים
סוגי חשמלאים נפוצים

סוגי חשמלאים נפוצים והשירותים הניתנים לעבודות חשמל

עוזר חשמלאי – יכול לעזור בביצוע עבודות חשמל במתחם נמוך תחת פיקוחו של חשמלאי מוסמך ומעלה. חשוב לציין כי עוזר חשמלאי לא רשאי לבצע עבודות חשמל לבדו, אלא רק לשמש עוזר בעת עבודות חשמל.

חשמלאי מעשי – מותר לו לבצע עבודות חשמל במתח נמוך לבדו, בבתים בישראל מתח החשמל הוא נמוך משאר העולם כך שזה לא בעיה בשבילו.

חשמלאי מוסמך – יכול לבצע את כל עבודות החשמל כולל תכנון תוכניות 80*30 אמפר. זה חשמלאי מומלץ לעבודות חשמל רציניות. 

ישנם סוגים נוספים של חשמלאים כגון טכני ומהנס חשמל, הם לא רלוונטיים לעבודות ביתיות.

נתנאל שיפוצים מתי צריך חשמלאי מוסמך
מתי צריך חשמלאי מוסמך

מתי צריך חשמלאי מוסמך?

חוק תקנות החשמל מגדיר 10 סוגי רישיונות לחשמלאים. לכל דרגת רישיון סמכויות שונות. חשמלאי מוסמך, לדוגמא, מוסמך לערוך תוכניות בעל עוצמה של תלת פאזי ו- 80 אמפר, וכל זאת לאחר שעמד בתנאים לקבלת רישיון לחשמלאי מוסמך. לרוב הבעיות הביתיות מספיק חשמלאי מעשי על מנת לבצע את עבודות החשמל, כאשר אתם מעוניינים לעבור את המונה החד-פאזי לתלת-פאזי יש לוודא כי מדובר בחשמלאי מוסמך או בכיר ממנו, לחשמלאי מעשי אין הרשות לבצע עבודות חשמל אלה.

נתנאל שיפוצים חשמלאי מומלץ
חשמלאי מומלץ

אל תתפשרו – הזמינו רק חשמלאי מומלץ.

כמו בכל התחומים בענף אנשי המקצוע והשיפוצים, גם בתחום עבודות החשמל ישנם שרלטנים (חאפרים) אשר אין בידם לא תעודה, לא הכשרה ובטח דלא ידע בעבודות חשמל. אותם אלא שמתחזים לחשמלאים יכולים לגרום לכם נזקים רבים, שאמנם הם בר שינוי אבל יעלו לכם יותר כסף ממה שתכננתם והייתם צריכים להוציא מלכתחילה – ויותר מכך, עבודות חשמל לא איכותיות ומקצועיות יכולות להוות סכנת חיים של ממש. הכנו לכם רשימה קצרה של סכנות היכולות להתממש בגלל חיסכון באנשי מקצוע מובילים. שימוש בחוטים לא נכונים: כשמחברים חוטים לא נכונים עובר זרם גבוה מהרגיל, דבר אשר ישרוף את הגוף המיועד ואת החוטים עצמם.

נתנאל שיפוצים הזמינו רק חשמלאי מומלץ
הזמינו רק חשמלאי מומלץ

חיבורים רופפים: חיבורים רופפים של חוטי חשמל הם סכנה וסיבה מספר אחד של פריצת שריפה בדירות. התחממות יתר של מהדקי החוטים יכול בשניות להדליק את כל הבית. חיבור שקע  בצורה לא נכונה: יכול לגרום לשריפת המכשיר החשמלי אליו הוא מחובר, התחשמלות ואף שריפה בכל הבית. ישנה עוד רשימה ארוכה של מקרים ודוגמאות לעבודות לא מוצלחות של אנשים המתחזים לבעלי מקצוע בתחום עבודות חשמל. לפיכך, לפני שאתם מזמינים איש מקצוע לבצע עבודות חשמל אצלכם בבית, בעסק או בכל מקום אחר – תוודאו שהוא אכן בעל הסמכה והכשרה לעבודות חשמל. תבדקו כמובן המלצות ותזמינו חשמלאי מומלץ. 

דילוג לתוכן